Apple-ikoner av Lego auktioneras ut för välgörenhet

Höjdhopparen och Lego-entusiasten Stefan Holm har byggt Apple-ikoner av Lego som auktioneras ut för välgörenhet i samarbete med Macforum i Göteborg.

Macforum återinvigde den 10 oktober sin butik på Östra Hamngatan i Göteborg och på plats under dagen fanns höjdhopparen Stefan Holm. Han byggde Apple-ikoner av Lego för välgörande ändamål och de som inte såldes direkt i butiken under dagen auktioneras ut via Macforums webbplats.

Pengarna samlas in till Göteborgs Räddningsmission som arbetar för utsatta barn och hemlösa i Göteborg.

Apple-ikonerna som avbildats med hjälp av Lego är baserade på de ikoner som Susan Kare tog fram för Apple under 80-talet. Stefan Holm är förutom OS-guldmedaljör också Lego-entusiast och säger att ikonerna passar perfekt för Lego-byggande.

"Den typen av pixelart som Susan Kare har använt sig av i ikonerna är perfekta för att byggas i Lego och de blir väldigt effektfulla på avstånd. Mina personliga favoriter blev ikonerna föreställande Steve Jobs och skrivaren."

Ikonerna har ramats in och signerats och numrerats av Stefan Holm. Några såldes under invigningen av butiken för 5 000 kronor styck, resterande auktioneras ut. Martin Barregård, vd för Macforum hoppas att det insamlade beloppet kommer att kunna göra skillnad.

"Vi hoppas att auktionen kan skapa ett så stort intresse att vi får ge Göteborgs Räddningsmission ett sådant belopp så att det verkligen kan göra skillnad."

Skriven av Ida Blix
Kommentarer
1 svar

Varje fredag brukar 99mac tipsa om något roligt från världens största videoarkiv Youtube. Idag uppmärksammar vi självklart Steve Jobs som skulle ha fyllt 62 år idag.

Version 10.2.1 av IOS minskar risken för att Iphone 6 och 6S ska stänga av sig plötsligt enligt Apple.

Apple väntas nästa månad presentera uppdaterade modeller av Ipad, men de kraftfullare modellerna kan börja säljas först till sommaren enligt en ny rapport.

I en uppmärksammad video på Twitter börjar en Iphone 7 Plus ryka och smälter av överhettning. Apple säger nu att de utreder händelsen.

Googles moderbolag Alphabet stämmer taxitjänsten Uber och anklagar bolaget för att ha stulit teknologi.

Apple motsätter sig Trumps beslut att återkalla stöd för transpersoner i amerikanska skolor.