Apple I kan inbringa miljonbelopp på auktion

En välbevarad och fullt fungerande Apple I ska auktioneras ut via Bonhams i New York och tros inbringa miljonbelopp. Steve Wozniak tillverkade moderkortet för hand i Steve Jobs föräldrars garage.

Steve Jobs grundade Apple tillsammans med Steve Wozniak och Ronald Wayne mot slutet av 70-talet. Allt började i Jobs föräldrars garage där Wozniak satt och handgjorde moderkorten till datorn som kom att kallas för Apple I.

Den 22 oktober håller auktionshuset Bonhams i New York en auktion på temat vetenskapshistoria, och en av huvudattraktionerna är just ett av få kvarvarande moderkort för Apple I. Totalt tillverkades omkring 200 exemplar av datorn. Det här moderkortet tros komma från den allra första leveransen till Paul Terrells The Byte Shop.

Då det här är ett av få exemplar som fortfarande fungerar tros objektet dra in stora belopp och stanna någonstans mellan 300 000 och 500 000 dollar, motsvarande 2,2–3,6 miljoner kronor. När datorn började säljas 1976 låg prislappen på 666,66 dollar.

Skriven av Ida Blix

Raspberry Pi släpper en uppdaterad version av Computer Module, en liten dator särskilt avsedd för industrianvändning och avancerade projekt.

En välrenommerad analytiker förutspår uppdaterade Macbook Pro-modeller under året, med stöd för mer primärminne och för vissa modeller med lägre priser.

Betaversionen av Mac OS 10.12.3 gör det lättare för användare att se hur mycket ström bildskärmen drar, och kan snabbt sänka ljusstyrkan.

Bamse ska hjälpa barn att vara källkritiska på nätet i kommande nummer.

En omfattande mutskandal har uppdagats i Sydkorea där presidenten riskerar riksrätt. Nu kan domstolen utfärda en häktningsorder mot Jay Y Lee, landets rikaste man som i praktiken styr jättekoncernen Samsung.

VD:n för Airbus Group har meddelat att företaget ska testa prototyper av flygande bilar innan slutet på året.