Apple I kan inbringa miljonbelopp på auktion

En välbevarad och fullt fungerande Apple I ska auktioneras ut via Bonhams i New York och tros inbringa miljonbelopp. Steve Wozniak tillverkade moderkortet för hand i Steve Jobs föräldrars garage.

Steve Jobs grundade Apple tillsammans med Steve Wozniak och Ronald Wayne mot slutet av 70-talet. Allt började i Jobs föräldrars garage där Wozniak satt och handgjorde moderkorten till datorn som kom att kallas för Apple I.

Den 22 oktober håller auktionshuset Bonhams i New York en auktion på temat vetenskapshistoria, och en av huvudattraktionerna är just ett av få kvarvarande moderkort för Apple I. Totalt tillverkades omkring 200 exemplar av datorn. Det här moderkortet tros komma från den allra första leveransen till Paul Terrells The Byte Shop.

Då det här är ett av få exemplar som fortfarande fungerar tros objektet dra in stora belopp och stanna någonstans mellan 300 000 och 500 000 dollar, motsvarande 2,2–3,6 miljoner kronor. När datorn började säljas 1976 låg prislappen på 666,66 dollar.

Skriven av Ida Blix

Den här veckan listar Jakob och Andreas sina respektive topp fem teknikprylar genom tiderna.

Den som använde datorer på 80- och 90-talet kommer säkerligen att småle åt veckans fredagsvideo, signerad komikern Eddie Izzard.

Efter flera år av att kräva licenskostnader för Thunderbolt-protokollet ska det bli fritt att använda för alla. Målet är att bredda användningen av protokollet.

Pokémon Go blir inte det sista spelet som låter dig leka med fantasirika kreatur i telefonen. Magikarp Jump är den senaste titeln till IOS och Android.

Den sänkta ljudnivån innebär att Spotify nu ligger på samma nivå som Tidal och Youtube, något som hyllas av ljudfantaster.

En ansökan från Apple till den amerikanska kommunikationsmyndigheten avslöjar att företaget börjat testköra mobila höghastighetsuppkopplingar.