Tim Cook auktionerar ut välgörenhetslunch

Apples vd Tim Cook bjuder vinnaren av en välgörenhetsauktion på lunch i Cupertino. Högsta budet är just nu 410 000 kronor, men pågår i två veckor till.

För snart ett år sedan drog en kopp kaffe med Apples vd Tim Cook in 4 miljoner kronor till välgörenhet. Nu uppgraderar Cook till ett bjuda på lunch under en timme på Apples högkvarter i Cupertino i en ny auktion via sajten Charitybuzz.

Auktionen uppskattas vara värd 100 000 dollar och pengarna går till Robert F Kennedy Center för rättvisa och mänskliga rättigheter. Den förra auktionen värderades till 50 000 dollar, så troligtvis kommer lunchen med Tim Cook att dra in betydligt mer än vad den värderas till.

Budgivningen startade under gårdagen och pågår fram till den 13 maj. Högsta budet just nu ligger på 62 500 dollar. Vinnaren får en lunch för två tillsammans med Apples vd Tim Cook som kommer att vara ungefär en timme. Resekostnaderna får vinnaren stå för själv.

Skriven av Ida Blix

Den här veckan listar Jakob och Andreas sina respektive topp fem teknikprylar genom tiderna.

Den som använde datorer på 80- och 90-talet kommer säkerligen att småle åt veckans fredagsvideo, signerad komikern Eddie Izzard.

Efter flera år av att kräva licenskostnader för Thunderbolt-protokollet ska det bli fritt att använda för alla. Målet är att bredda användningen av protokollet.

Pokémon Go blir inte det sista spelet som låter dig leka med fantasirika kreatur i telefonen. Magikarp Jump är den senaste titeln till IOS och Android.

Den sänkta ljudnivån innebär att Spotify nu ligger på samma nivå som Tidal och Youtube, något som hyllas av ljudfantaster.

En ansökan från Apple till den amerikanska kommunikationsmyndigheten avslöjar att företaget börjat testköra mobila höghastighetsuppkopplingar.