Röd Mac Pro såldes för 6,4 miljoner på välgörenhetsauktion

I helgen var det dags för välgörenhetsauktion på Sotheby's i New York. Bland annat såldes en specialdesignad röd Mac Pro av Jony Ive och Marc Newson för hela 6,4 miljoner kronor.

Apple har länge samarbetat med Bonos välgörenhetsorganisation Product Red. I helgen var det dags för auktion på Sothebys i New York där Apples chefsdesigner Jony Ive tillsammans med Marc Newson bidrog med flera specialdesignade produkter. Bland annat fanns ett par Earpods i guld och en röd Mac Pro med på listan.

Apple har inte officiellt släppt sin nya modell av Mac Pro, men den röda specialversionen såldes på auktionen för hela 6,4 miljoner kronor. Designerduon stod också bakom en Leica M som såldes för 11,8 miljoner kronor. De guldfärgade hörlurarna såldes för 3 miljoner kronor och ett specialdesignat skrivbord i aluminium gick för 11 miljoner kronor.

Skriven av Ida Blix
Kommentarer
5 svar

Den här veckan listar Jakob och Andreas sina respektive topp fem teknikprylar genom tiderna.

Den som använde datorer på 80- och 90-talet kommer säkerligen att småle åt veckans fredagsvideo, signerad komikern Eddie Izzard.

Efter flera år av att kräva licenskostnader för Thunderbolt-protokollet ska det bli fritt att använda för alla. Målet är att bredda användningen av protokollet.

Pokémon Go blir inte det sista spelet som låter dig leka med fantasirika kreatur i telefonen. Magikarp Jump är den senaste titeln till IOS och Android.

Den sänkta ljudnivån innebär att Spotify nu ligger på samma nivå som Tidal och Youtube, något som hyllas av ljudfantaster.

En ansökan från Apple till den amerikanska kommunikationsmyndigheten avslöjar att företaget börjat testköra mobila höghastighetsuppkopplingar.