Bild: Christies

Nätauktion av Apple I bringade in 2,6 miljoner kronor

Auktionshuset Christies i USA sålde under tisdagen en Apple I för 387 750 dollar, omkring 2,6 miljoner kronor. Det är rekord för deras nätauktioner.

Ett antal antika Apple-datorer har sålts på auktion via auktionshuset Christies i USA. Bland föremålen fanns en Apple I från 1976 som såldes för 387 750 dollar, omkring 2,6 miljoner kronor. Det gick bara att buda på auktionerna via webbplatsen eller auktionshusets egna app och Apple I är det hittills dyraste föremålet att säljas enbart via nätet skriver Christies i ett pressmeddelande.

Christies skriver att datorn var en av de första 25 Apple I som tillverkades och den har serienumret 01-0025 inskrivet med svart bläck. Den designades och byggdes för hand av Steve Wozniak 1976. Han signerade senare sitt arbete med "Woz".

Auktionshuset skriver att det kom trafik till webbplatsen med auktionerna de samlat under namnet "First Bytes" från 96 länder, hela 77 procent var förstagångsbesökare.

Ett exemplar av Apples jublieumsdator Twentieth Anniversary Macintosh komplett med original kartong, TAM, hade ett bud på 2 000 dollar när auktionen avslutades. Det står nu att den gick för mellan 2 000 och 3 000 dollar.

Den genomskinliga Macintosh SE gick för någonstans mellan 7 000 och 10 000 dollar.

Se resten av auktionerna tillsammans med flera bilder av objekten på Christies webbplats.

Skriven av Ida Blix

Varje fredag brukar 99mac tipsa om något roligt från världens största videoarkiv Youtube. Idag uppmärksammar vi självklart Steve Jobs som skulle ha fyllt 62 år idag.

Version 10.2.1 av IOS minskar risken för att Iphone 6 och 6S ska stänga av sig plötsligt enligt Apple.

Apple väntas nästa månad presentera uppdaterade modeller av Ipad, men de kraftfullare modellerna kan börja säljas först till sommaren enligt en ny rapport.

I en uppmärksammad video på Twitter börjar en Iphone 7 Plus ryka och smälter av överhettning. Apple säger nu att de utreder händelsen.

Googles moderbolag Alphabet stämmer taxitjänsten Uber och anklagar bolaget för att ha stulit teknologi.

Apple motsätter sig Trumps beslut att återkalla stöd för transpersoner i amerikanska skolor.