Bild: Christies

Nätauktion av Apple I bringade in 2,6 miljoner kronor

Auktionshuset Christies i USA sålde under tisdagen en Apple I för 387 750 dollar, omkring 2,6 miljoner kronor. Det är rekord för deras nätauktioner.

Ett antal antika Apple-datorer har sålts på auktion via auktionshuset Christies i USA. Bland föremålen fanns en Apple I från 1976 som såldes för 387 750 dollar, omkring 2,6 miljoner kronor. Det gick bara att buda på auktionerna via webbplatsen eller auktionshusets egna app och Apple I är det hittills dyraste föremålet att säljas enbart via nätet skriver Christies i ett pressmeddelande.

Christies skriver att datorn var en av de första 25 Apple I som tillverkades och den har serienumret 01-0025 inskrivet med svart bläck. Den designades och byggdes för hand av Steve Wozniak 1976. Han signerade senare sitt arbete med "Woz".

Auktionshuset skriver att det kom trafik till webbplatsen med auktionerna de samlat under namnet "First Bytes" från 96 länder, hela 77 procent var förstagångsbesökare.

Ett exemplar av Apples jublieumsdator Twentieth Anniversary Macintosh komplett med original kartong, TAM, hade ett bud på 2 000 dollar när auktionen avslutades. Det står nu att den gick för mellan 2 000 och 3 000 dollar.

Den genomskinliga Macintosh SE gick för någonstans mellan 7 000 och 10 000 dollar.

Se resten av auktionerna tillsammans med flera bilder av objekten på Christies webbplats.

Skriven av Ida Blix

Den här veckan listar Jakob och Andreas sina respektive topp fem teknikprylar genom tiderna.

Den som använde datorer på 80- och 90-talet kommer säkerligen att småle åt veckans fredagsvideo, signerad komikern Eddie Izzard.

Efter flera år av att kräva licenskostnader för Thunderbolt-protokollet ska det bli fritt att använda för alla. Målet är att bredda användningen av protokollet.

Pokémon Go blir inte det sista spelet som låter dig leka med fantasirika kreatur i telefonen. Magikarp Jump är den senaste titeln till IOS och Android.

Den sänkta ljudnivån innebär att Spotify nu ligger på samma nivå som Tidal och Youtube, något som hyllas av ljudfantaster.

En ansökan från Apple till den amerikanska kommunikationsmyndigheten avslöjar att företaget börjat testköra mobila höghastighetsuppkopplingar.