passa på

Auktionsfirman Christies säljer flera antika Apple-datorer

Den amerikanska auktionsfirman Christies har en fungerande Apple I och flera andra antika Macar ute till auktion. Bud tas emot på nätet under några timmar till.

De första Apple-datorerna tillverkades i Steve Jobs föräldrars garage 1976. Av de omkring 200 tillverkade Apple I finns bara ett fåtal kvar i fungerande skick. En av dem är till salu i en auktion hos Christies i New York, USA.

Dator såldes ursprungligen för 666,66 dollar, vilket motsvarar ungefär 18 000 kronor i dagens värde. Auktionsfirman tror att modellen som inkluderar manualen, en utskrift av datorns kretsschema och ett signerat fotografi av Steve Jobs och Steve Wozniak kan säljas för uppåt 500 000 dollar, omkring 3,4 miljoner kronor. En annan Apple I med andra tillbehör såldes i maj genom auktionsfirman Team Breker i Tyskland för rekordhöga 4,5 miljoner kronor.

Förutom Apple I säljer Christies nio andra Apple-reliker från två privata samlingar i USA. En prototyp av Macintosh SE med genomskinligt chassi startar på 5 000 dollar. Den användes troligen för att testa luftflödet inne i maskinen eftersom Macintosh SE var den första med en intern fläkt. En ovanlig Lisa med två stycken 5,25-tums diskettstationer är också med till utropspriset 20 000 dollar.

Christies tar emot bud via sin webbplats och IOS-app. Auktionerna stänger under dagen så sugna köpare har bråttom.

Skriven av Ida Blix
Kommentarer
1 svar

Den här veckan listar Jakob och Andreas sina respektive topp fem teknikprylar genom tiderna.

Den som använde datorer på 80- och 90-talet kommer säkerligen att småle åt veckans fredagsvideo, signerad komikern Eddie Izzard.

Efter flera år av att kräva licenskostnader för Thunderbolt-protokollet ska det bli fritt att använda för alla. Målet är att bredda användningen av protokollet.

Pokémon Go blir inte det sista spelet som låter dig leka med fantasirika kreatur i telefonen. Magikarp Jump är den senaste titeln till IOS och Android.

Den sänkta ljudnivån innebär att Spotify nu ligger på samma nivå som Tidal och Youtube, något som hyllas av ljudfantaster.

En ansökan från Apple till den amerikanska kommunikationsmyndigheten avslöjar att företaget börjat testköra mobila höghastighetsuppkopplingar.