Litet tangentbord utan sladd

UPPDATERAD. Apples tangentbord må vara snygga, men särskilt hållbara är de inte. När ännu ett gick sönder fick vi istället tillfälle att testa Logitechs solcellsladdade och trådlösa tangentbord K760.
[prbreak/]

Ett smalt litet tangentbord, kan det vara något? Tittar man på funktionerna så är det här tangentbordet inte alls oävet. Det är trådlöst och fungerar med din Mac, iPad och iPhone eftersom Logitech tack och lov inte kräver någon bluetooth-dongel för det här tangenbordet. Roligt är också att tangentbordet har en stor solcellspanel högst upp, vilket innebär att du aldrig behöver ladda tangentbordet med någon kabel. Faktum är att K760 inte ens har någon anslutning för en laddare.

Att skriva på K760 då? Det är en lite blandad upplevelse. Tangenterna är högre jämfört med Apples egna tangentbord, men slaglängden känns inte som den är mycket längre. Vidare så gnisslar tangenterna lite när man skriver snabbt vilket inte direkt är ett plus. Designen lämnar väl en del att önska också om man ser till det faktum att en tredjedel är en brun solcellspanel, men samtidigt kan man leva med det estetiska tillkortakommandet om man ser till att man aldrig behöver ladda eller byta några batterier i K760.

Ser man till funktionsknapparna på K760 är det samma uppsättning som Apple har på sitt lilla tangentbord, och ska man klaga på något hade det varit trevligt med ä och ö-tangenter som inte har danska och norska tecken utöver de svenska, men bortsett från det och det bitvis lite störande gnisslandet från vissa tangenter så är detta ett helt okej tangentbord för OS X och iOS.

Prislappen, runt 900 kronor, är egentligen inte så mycket att bråka om - du sparar in en mindre förmögenhet på batterier på ett par år om du inte kör med laddbara dito.

Kommentarer
11 svar

Efter att ha testat Whitelines Link för anteckningsblock har 99mac nu testat en kommande produkt från samma företag, för att enkelt fånga anteckningar på en whiteboard.

Apple har släppt en ny reklamfilm för Iphone som fokuserar på musik där de säger att Iphone är den mobil som används mest till att lyssna på musik.

Den populära anteckningstjänsten Evernote uppdateras nu med tre av användarnas mest efterfrågade funktioner, bland annat påminnelser både i appen och via mejl.

Twitter följer nu i spåren efter Google, Facebook och flera andra genom att erbjuda ökad säkerhet genom tvåstegsverifiering. Alla kan dock inte aktivera det ännu.

Den omtalade appen Mailbox uppdateras nu med stöd för Ipad. Det är främst gränssnittet som anpassats, funktionerna är samma som tidigare.

På Kickstarter samlas nu in pengar för Agent, en smart klocka som till och med sägs vara världens smartaste. Bland finesserna märks lång batteritid, kraftfulla appar och trådlös laddning.

I en ny reklamfilm använder Microsoft Apples röstassistent Siri för att lyfta fram hur mycket bättre en Windows 8 surfplatta är än Ipad med hjälp av slagorden "mindre snack och mer verkstad".

Icloud och Dropbox är de två populäraste tjänsterna för att synkronisera dokument mellan Mac-datorer och mobila enheter som Iphone och Ipad. Nu har Omni Group släppt Omnipresence som erbjuder intressanta möjligheter.

Förutom ny design verkar Apple vara på gång att erbjuda Paypal som nytt betalningssätt i sin nätbutik. Först ut är Tyskland.

Högkvarteret i Cupertino gör ännu en uppmärksammad rekrytering. Analytikern Michael Gartenberg, senast anställd på Gartner börjar arbeta på Apple under Phil Schiller.

Apples nätbutik har fått ett nytt utseende. Designen är förenklad med mer luft, större bilder och färre länkar.

Apple hamnar återigen i topp i den årliga undersökningen Brandz som listar världens hundra största varumärken före jättar som McDonalds och Coca-Cola.

Ultimate Ears Boom är en ny trådlös högtalare med 360-graders ljud från Logitech. Med en app går det att parkoppla två enheter som tillsammans spelar upp stereo-ljud.

Den senaste versionen av mjukvaran till Apples trådlösa basstationer har orsakat problem med prestandan för flera användare. 99mac visar hur du bär dig åt för att nedgradera till föregående version.

Under tisdagskvällen svensk tid kommer Microsoft att visa upp nästa generations Xbox på en presskonferens i Redmond, USA.