Mountain Lion: kringgå Gatekeeper tillfälligt

Mountain Lion-tips: det går att öppna hämtade program som inte är signerade utan att inställningarna för Gatekeeper ändras.

En av de större nyheterna vad gäller säkerhet i Mountain Lion är Gatekeeper. För första gången går det inte att starta program hursomhelst i OS X. Gatekeeper innehåller tre säkerhetsnivåer för att öppna hämtade program för första gången:

1) Enbart program hämtade från Mac App Store.
2) Program från Mac App Store och signerade program från identifierade utvecklare.
3) Vilka program som helst.

Den förvalda säkerhetsnivån i Mountain Lion är att nivå 2, det vill säga program från Mac App Store och program vars utvecklare är registrerade hos Apple och som har signerat programmet. En signering betyder att Apple kan kontrollera att programmet kommer från rätt utvecklare och att det inte modifierats av någon annan efter signeringen. Mer om signering finns att läsa i vår tidigare artikel om Mac App Store.

Nivå 2 är en bra säkerhetsnivå för de flesta användare, både för nybörjare och avancerade användare. Försöker man öppna ett program som inte är signerat får man upp följande dialogruta:

Mountain Lion är dock så pass nytt att alla utvecklare inte hunnit uppdatera sina program och signerat dem. Kanske är det rent av program som inte utvecklas längre. Det finns tillfällen när man vill kunna öppna vilka program som helst. Ett sätt är att gå in i Systeminställningar och byta inställning för Gatekeeper. Men det finns ett mycket enklare sätt. Högerklicka (eller control-klicka) på programmet och välja öppna från menyn:

Genom att öppna programmet på detta sätt kommer en annan typ av dialogruta upp som varnar för att programmet inte kommer från en identifierad utvecklare men ändå tillåter att man öppnar det om man vill:

På detta sätt kan man tillfälligt kringgå Gatekeeper utan att behöva ändra säkerhetsnivån i Mountain Lion.

Efter att ha testat Whitelines Link för anteckningsblock har 99mac nu testat en kommande produkt från samma företag, för att enkelt fånga anteckningar på en whiteboard.

Apple har släppt en ny reklamfilm för Iphone som fokuserar på musik där de säger att Iphone är den mobil som används mest till att lyssna på musik.

Den populära anteckningstjänsten Evernote uppdateras nu med tre av användarnas mest efterfrågade funktioner, bland annat påminnelser både i appen och via mejl.

Twitter följer nu i spåren efter Google, Facebook och flera andra genom att erbjuda ökad säkerhet genom tvåstegsverifiering. Alla kan dock inte aktivera det ännu.

Den omtalade appen Mailbox uppdateras nu med stöd för Ipad. Det är främst gränssnittet som anpassats, funktionerna är samma som tidigare.

På Kickstarter samlas nu in pengar för Agent, en smart klocka som till och med sägs vara världens smartaste. Bland finesserna märks lång batteritid, kraftfulla appar och trådlös laddning.

I en ny reklamfilm använder Microsoft Apples röstassistent Siri för att lyfta fram hur mycket bättre en Windows 8 surfplatta är än Ipad med hjälp av slagorden "mindre snack och mer verkstad".

Icloud och Dropbox är de två populäraste tjänsterna för att synkronisera dokument mellan Mac-datorer och mobila enheter som Iphone och Ipad. Nu har Omni Group släppt Omnipresence som erbjuder intressanta möjligheter.

Förutom ny design verkar Apple vara på gång att erbjuda Paypal som nytt betalningssätt i sin nätbutik. Först ut är Tyskland.

Högkvarteret i Cupertino gör ännu en uppmärksammad rekrytering. Analytikern Michael Gartenberg, senast anställd på Gartner börjar arbeta på Apple under Phil Schiller.

Apples nätbutik har fått ett nytt utseende. Designen är förenklad med mer luft, större bilder och färre länkar.

Apple hamnar återigen i topp i den årliga undersökningen Brandz som listar världens hundra största varumärken före jättar som McDonalds och Coca-Cola.

Ultimate Ears Boom är en ny trådlös högtalare med 360-graders ljud från Logitech. Med en app går det att parkoppla två enheter som tillsammans spelar upp stereo-ljud.

Den senaste versionen av mjukvaran till Apples trådlösa basstationer har orsakat problem med prestandan för flera användare. 99mac visar hur du bär dig åt för att nedgradera till föregående version.

Under tisdagskvällen svensk tid kommer Microsoft att visa upp nästa generations Xbox på en presskonferens i Redmond, USA.